Jak se vyhnout přílišnému hluku při práci ve skupinách?

Učitele často znepokojuje hluk, který může ve třídě nastat při práci ve skupinách. Je však třeba si uvědomit, že hluk je často pozitivním ne-li nezbytným projevem při plnění určitého úkolu. Je známkou toho, že žáci pracují. Na druhou stranu je ovšem potřeba jej odlišovat od parazitního vyrušování, jehož příčiny mohou být různé a je nutné je analyzovat. Žáci mohou být hlučnější, protože například nepochopili zadání úkolu; protože aktivity, které jim nabízíme, nejsou příliš pestré a oni se nudí;  nebo jednoduše proto, že jsou příliš unavení. Abychom takovémuto hluku předešli, je důležité zavést určité rituály, tj. neoznamovat zadání úlohy, pokud nejsou všichni soustředění;  ujistit se, že zadání všichni porozuměli; stanovit čas na splnění úlohy, aj.

Klíčová slova: práce ve dvojicích, skupinová práce, hluk Předmět: Francouzský jazyk a literatura Kategorie: FAQ
Autor: Mgr. Petra Suquet, M.A., Ph.D. Vloženo: 12.10.2014 Zobrazeno: x