Výchova a vzdělávání

Autor: doc. PaedDr. Hana Horká, CSc. Vložil: PhDr. Zora Syslová, Ph.D. Vloženo: 28.11.2013 Předmět: Mateřská škola a první stupeň ZŠ Kategorie: Novinky z oboru Typ dokumentu: pdf Jazyk dokumentu: Čeština Klíčová slova: výchova v užším smyslu, výchova v širším smyslu, vzdělávání, mateřská škola
Škola je prezentována jako edukační prostředí, které vytváří situace k celistvé a všestranné kultivaci dětské osobnosti a k rozvíjení potencialit v oblasti kognitivní, afektivní a psycho-motorické. Podle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání je pro výchovu, vzdělávání a péči o dítě předškolního věku v mateřské škole užíván termín „předškolní vzdělávání“. Zahrnuje však jak aspekty výchovné, tak i vzdělávací, neboť se týká zajištění zdravého rozvoje a prospívání každého dítěte, jeho učení, socializace i společenské kultivace. Právě pochopení těchto pojmů by měl pomoci předložený text.