Rostlinné orgány - list: pracovní list

Autor: Mgr. Libuše Vodová, Ph.D. Vložil: Mgr. Libuše Vodová, Ph.D. Vloženo: 17.9.2014 Předmět: Biologie a geologie Kategorie: Nové metody Typ dokumentu: pdf Jazyk dokumentu: Čeština Klíčová slova: list, vnější stavba, laboratorní cvičení, pozorování, tvar listu, okraj listu

Pracovní list na téma vnější stavba list je koncipován pro výuku praktického (laboratorního) cvičení na základní škole. Žáci do pracovního listu doplňují poznatky získané zejména pozorováním, ať už pozorováním bezděčným, kdy pozorují listy konkrétních dřevin, anebo zprostředkovaným pozorováním, kdy porovnávají tvary a okraje listů na fotografiích se skutečnými listy. Jednotlivé učební úlohy jsou navrženy tak, aby žákovi pomohly objasnit podstatu třídění listů dle jejich vnější stavby. Pochopení tohoto principu na základě vlastní manipulace s přírodninami podporuje trvalost vědomostí. Jako modelové organismy, jejichž listy budou žáci během cvičení pozorovat, byly vybrány dřeviny. Ve sbírce listů, se kterou žáci při cvičení pracují jsou zahrnuty jak původní, tak nepůvodní druhy dřevin. Listy těchto dřevin si může učitel obstarat při návštěvě téměř každého většího parku. Pro brněnské učitele jím mohou být například Lužánky. Součástí pracovního listu jsou dvě tabulky ilustrující typy listů a jejich okrajů doplněné o vysvětlení konkrétních pojmů úměrné žákům základních škol. Vedle vzoru pracovního listu pro žáky obsahuje materiál také autorské řešení.