UČO:
Heslo:
Přihlášení
CZEN

Jak demonstrovat použití transformátoru v běžné praxi?

Transformátor jako svářečka:

K demonstraci svářečky postačí transformátor o výstupním sekundárním napětí alespoň 24V (ideálně 48V). Velikost proudu 2A je pro demonstraci dostačující. Jako svářecí elektrodu lze použít grafitovou katodu z ploché (4,5V) baterie. Postup demonstrace je ekvivalentní s postupem běžného svařování.

 

Transformátor jako bodovačka:

K demonstraci bodovačky postačí transformátor o malém sekundárním napětí (řádově jednotky volt) a schopnosti dodat velký výstupní proud. Transformátor s těmito parametry lze vyrobit převinutím sekundárního vinutí (původní vinutí odmotat a navinout jeden závit měděného vodiče o průřezu alespoň 4mm2). Dále je třeba konce nového vinutí vyvést mimo tělo transformátoru a zapilovat je do tvaru hrotu, které směřují prosti sobě.

Postup bodování: Mezi rozevřené hroty se vloží bodované materiály. Ty se následně pomocí hrotů stisknou k sobě. V místě styku vzniká přechodový odpor, kterým teče velký proud a ten způsobí rozehřátí materiálu.

Pozn. Pokud Váš transformátor není schopen dodat potřebný proud, můžete zkusit bodovat např. žiletky.

Klíčová slova: Transformátor jako svářečka, Transformátor jako bodovačka Předmět: Technická a informační výchova Kategorie: FAQ
Autor: Mgr. Martin Kučera Vloženo: 7.12.2014 Zobrazeno: x
Počítadlo přístupů z jednotlivých států border=